Ana Sayfa Kamu Sektörü Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekenler!

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekenler!

818
0

İçindekiler

Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulanslar hayati önem taşıyan araçlardır. İçindeki paremedikten şoförüne kadar büyük önem taşır. Çünkü hastayı ilk gören profesyonel ekip ambulansla gelir. Hastaneden hastanın yanına ulaşana kadar geçen süreç hayatidir. Aynı zamanda hastanın hastaneye ulaşmasında geçen süreç de oldukça önemlidir. Bu yüzden ambulans şoförleri oldukça önem taşır. Biz de HedefRehberim.com olarak ambulans şoförü olmak isteyen kişiler için bilgi vermeye çalışacağız.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekenler!

 

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü olmak için en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Sağlık meslek lisesinden mezun olan acil tıp teknisyenleri ve paremedik unvanına sahip olan kişiler bu mesleğe geçebiliyorlar. Fakat ehliyet ve ilk yardım sertifikası ile de ambulans şoförü olabiliyorsunuz. Ama ambulans şoförlüğü yalnız araba sürmek değildir. Gerektiğinde ambulanstakilere yardım etmek ve üstün bir şoförlük gerektirmektedir. Ambulans şoförünün, araçtaki hastaya göre hızını ve sürüşünü değiştirmesi gerekir. Örneğin bir epilepsi hastası araçta bulunduğu süreçte, ambulans sireni çalınmamalı ve araç sabit hızda ilerlemelidir. Bu gibi pek çok farklı sürüş şekilleri vardır. Ambulanslarda hataya yer yoktur. Çünkü geçen her dakika hatta her saniye hasta için hayati önem taşır. Bu yüzden ambulans şoförleri oldukça nitelikli bir şoför ve soğukkanlı bir insan olmalıdır.

Ambulans Şoförü Ne İş Yapar?

Ambulans şoförü olmak için gereken şeyleri kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Öncelikle adayın en az lise mezunu olması gerekir.
  • Adayın B sınıfı ehliyetine sahip olması gerekir.
  • Adayın ilk yardım sertifikasının olması gerekir. Çünkü gerektiği durumlarda hastaya müdahale eder.
  • Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı psikolojik analiz testlerinden başarıyla geçmesi gerekir. Ambulans şoförünün iyi bir psikolojiye sahip olması gerekir. Çünkü büyük kazalarla, ölü ve yaralılarla karşılaşılabilir.
  • İleri sürüş tekniği sertifikası gerekir.

Yukarıdaki özelliklere sahipseniz eğer siz de gerekli belgelerle kamu ve özel kuruluşlarda ambulans şoförlüğüne başvurabilirsiniz.

Ambulans şoförleri her an çağrı gelebilme durumuna karşın hazır olmalıdır. 3 yıl ya da daha öncesinden alınan sürücü belgesi gerekmektedir. Çünkü ambulanslar oldukça tecrübeli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Ambulansın yapacağı her hareket araçtaki hasta için oldukça önem taşır.

Ambulans şoförlerine,2021 yılı için Özel Hastanelerde 4750 TL civarında ücret ödenirken, Devlet Hastanelerinde 3750 TL civarında ücret ödenmektedir. Bu ücretlerde değişik olabilmektedir. Ambulans şoförlerinin ücreti hizmet ettiği süre ile de değişebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz