Ana Sayfa Sınavlar KPSS Nedir? KPSS’ye Çalışacak Olanlar Okumadan Geçmesin!

KPSS Nedir? KPSS’ye Çalışacak Olanlar Okumadan Geçmesin!

1993
9

İçindekiler

KPSS nedir ve bu sınava kimler girebilir? sorusu çoğu öğrencinin aklında tam olarak çözümlenememiş şekilde durmaktadır. HedefRehberim.com olarak siz öğrencileri bu konu hakkında bilgilendirmeye karar verdik.

KPSS Nedir? KPSS'ye Çalışacak Olanlar Okumadan Geçmesin!

KPSS Nedir?

KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak adlandırılan sınav, kamu kurum ve kuruluşlarında ilk defa göreve gelecek kişilerin seçimi için düzenlenen sınavdır. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), daha önceki yıllarda yapılan Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) ve Devlet Memurluğu Sınavı’nın (DMS) birleşimi sonucunda oluşan bir sınav denilebilir. KPSS, ÖSYM tarafından düzenlenen, kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımı için belirleyici nitelikte olan bir sınavdır.

Lisans KPSS Nedir?

Yalnızca lisans mezunu, yani 4 yıllık ve üzeri üniversite mezunlarının katılabildiği sınavdır. KPSS mantıksal düşünme ve ezber gerektiren bir sınavdır. Lisans KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak ikiye ayrılmaktadır. 60 soru Genel Kültür bölümünde, 60 soru da Genel Yetenek bölümünde bulunan sınavda toplamda 120 soru bulunmaktadır. Ayrıca sınavda yaptığınız 4 yanlış soru 1 doğru sorunuzu götürmektedir.

KPSS’de genel yetenek bölümünde;

  • Türkçe: 30 Soru
  • Matematik: 30
  • Tarih: 27 Soru
  • Coğrafya: 18 Soru
  • Vatandaşlık: 9 Soru
  • Güncel Bilgiler: 6 Soru

ile birlikte toplam 60 soru bulunmaktadır. Böylece Genel Kültür bölümündeki 60 soru ile beraber toplamda 120 soru bulunmaktadır. Ayrıca 120 soru bulunan sınav için 130 dakika süre verilmektedir.

Ortaöğretim KPSS Nedir?

Ortaöğretim KPSS, ÖSYM tarafından düzenlenen lise mezunlarının girebildiği bir sınavdır. Bu sınav ile devlet memuru alımları yapılmaktadır. Daha önce herhangi bir Lisans veya Ön Lisans mezunu olan kişiler Ortaöğretim KPSS sınavına girememektedir. Fakat mezun olmamış kişiler sınava girebilirler. Bu sınavda 60 Genel Kültür ve 60 Genel Yetenek sorusu sorulmaktadır. Ayrıca 120 soruluk Ortaöğretim KPSS sınavı için 130 dakika süre verilmektedir.

KPSS A Grubu

Kamu kurum ve kuruluşlarında kariyer odaklı meslekler için açılan kadrolara KPSS A sınavı ile yerleştirme yapılmaktadır. Fakat bu sınavda 30 yaşından gün almamış olma şartı aranmaktadır.

KPSS B Grubu

A grubu kadrosundan farklı olan lisans bölümlerinden oluşur. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog vb. gibi  B grubu kadrosundadır.

 

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz