Ana Sayfa İş Fikirleri Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur? Müşteri Temsilcisinin Görevleri Nelerdir?

Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur? Müşteri Temsilcisinin Görevleri Nelerdir?

2549
0

İçindekiler

Müşteri temsilcisi nasıl olunur? Müşteri memnuniyeti kurumlar için en önemli unsurlardandır. Bu yüzden müşterilerin memnuniyeti ve sorunları için görevlendirilmiş müşteri temsilcileri vardır. Müşteri temsilcisi, firmaların ürünlerinin tanıtımını yapmak, müşterilerden gelen soruları yanıtlamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak gibi önemli görevlere sahiptir. Belki basit bir görev olarak görünmüş olabilir, fakat oldukça zor ve önemli bir görevdir. Biz de HedefRehberim.com olarak sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

Çoğu firmanın müşteri memnuniyetini arttırmak amacı ile kurduğu çağrı merkezi hattı vardır. Fakat insanları memnun etmek bilindiği üzere kolay değildir. Bu yüzden bazı yeterliliklere sahip olmanız gerekmektedir. Aranan şartlardan bazılarını sıralayalım.

  • Eğitim düzeyi olarak minimum lise mezunu olmanız gerekmektedir. Fakat bazı firmalar bu düzeyi üniversite mezununa kadar çekebiliyor.
  • Diksiyonu düzgün ve akıcı bir şekilde konuşmanız gerekmektedir. Gün boyu insanlarla iletişim halinde olacağınız için anlaşılır olmanız gerekir.
  • Bilgisayar ve MS Office programlarına az da olsa hakim olunmalıdır.
  • İkna kabiliyetiniz yüksek olmalı ve hızlıca çözümler geliştirebilmelisiniz.

Yukarıda sıraladığımız özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız siz de müşteri temsilcisi olabilirsiniz. Önce müşteri temsilcisi konumunda çalışan ihtiyacı olan bir firmaya başvuru yapmalısınız. Başvurunuz değerlendirilip ve mülakatların da gerçekleşmesi ile birlikte gerekli düzeyde olduğunuza karar verilince işe alınırsınız. Sonra müşterilerle kuracağınız iletişim ile ilgili yoğun bir eğitime alınırsınız. Eğitim sonrasında müşteri temsilcisi olarak işinizi yaparsınız.

Fakat bazı firmalar adaylarda bazı özellikler arayabilir. Örneğin bir hukuk şirketi müşteri temsilcisi arıyorsa, adayda bazı hukuk terimlerinin bilmesini ister.

Bazı eğitim kurumları müşteri temsilcileri için eğitim programları düzenlemektedir. Program sonunda alınan sertifikalar da başvurular için önem arz edebilir.

Müşteri Temsilcisinin Görevleri Nelerdir?

Müşteri temsilcilerinin görevleri çalıştıkları firmaya göre değişir. Bu yüzden biz de genel görevlerinden bahsedelim.

  • Müşteriler tarafından gelen telefonları cevaplar.
  • Gerektiğinde müşterilerine ulaşıp bazı bilgilendirmeler yapar.
  • Müşterilerin sorunlarını olabildiğince hızlı çözüme kavuşturur.
  • Müşterinin şikayeti doğrultusunda müşteriyi doğru departmana yönlendirerek işlemi hızlandırır.
  • Ürün tanıtımı yapması gerektiğinde, müşterileri arayarak bilgilendirir ve ürünün tanıtımını yapar.

Daha pek çok görevi bulunan müşteri temsilcilerinin bazı genel görevlerinden bahsettik. Siz de müşteri temsilcisi olmak istiyorsanız, yazımızı dikkatle okuyup eksik yönlerinizi tamamlamaya çalışmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz