Ana Sayfa İş Fikirleri Özel Güvenlik Görevlisi Nedir? Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Her Şey!

Özel Güvenlik Görevlisi Nedir? Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Her Şey!

741
0

İçindekiler

Özel Güvenlik Görevlisi Nedir? Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Her Şey! Bankalarda, sitelerde, otellerde, fabrikalarda, şantiyelerde ve daha pek çok yerde görebileceğimiz özel güvenlikler ihtiyaç duyulan bir meslektir. Fakat çoğu kişi nasıl özel güvenlik olunur sorusu ile ilgili pek çok araştırma yapıyor. Biz de HedefRehberim.com olarak nasıl özel güvenlik olacağınız hakkında bazı bilgiler vermek istedik.

Özel Güvenlik Görevlisi Nedir? Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Her Şey!

Özel Güvenlik Görevlisi Nedir?

Özel güvenlik görevlisi, güvenliği sağlamak için gerekli eğitimi almış, güvenlik ihtiyacı olan yerlerde güvenliği sağlayan kişi ve kişilerdir. Büyük şirketlerde güvenlik açığını kapatmak için güvenlik görevlileri vardır. Bu güvenlik görevlileri bulunduğu kurumun güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda oldukça revaçta olan özel güvenlik görevlisi nasıl olunur sorusunun cevabına gelelim. Önce özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların sabıka kaydının olmaması gerekir. Sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yılda 6 kez düzenlediği özel güvenlik sınavlarından birine katılıp en az 60 puan alarak sertifikayı kazanmanız gereklidir.

Daha sonra silahlı ve silahsız özel güvenlik seçeneklerinden birini yapmalısınız. Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için, lise mezunu ve en az 21 yaşında olmanız gerekir. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için ortaokul mezunu ve en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.

Şimdi sizlere silahlı ve silahsız özel güvenlik arasındaki farklardan bahsedelim.

  • Silahlı özel güvenlik görevlisi hem silahlı projelere hem de silahsız projelerde yer alabilirler. Bu daha çok iş olanağınız olacağı anlamına gelir.
  • Silahlı özel güvenlik projelerinde çalışanlar, silahsız özel güvenlik projelerinde çalışanlara göre daha fazla maaş alırlar. Çok fazla bir fark olmasa da cezbedici bir seçenektir.
  • Fakat silahlı özel güvenlik programında kurs ücreti, sağlık raporu ve sınav harcı gibi ücretler silahsız özel güvenlik programlarına göre daha fazladır. Ama aradaki fark çok fazla değildir. Silahlı özel güvenlik görevlisi kimliğini almak isteyen adaylar 2500-3000 TL ücret ödeyebilirken, silahsız özel güvenlik kimliğini almak isteyen adaylar 2100-2500 TL ücret öderler.
  • Ayrıca silahlı özel güvenlik görevlisi adayları silah atışlarında başarılı olmalıdır.
  • Silahlı özel güvenlik sertifikası alabilmek için 120 saat eğitim süresi vardır. Silahlı özel güvenlik sertifikası eğitim programına katılanlar 15 gün temel eğitim alırlar. Farklı olarak 3 gün de atış eğitimi alırlar. Yani toplamda 18 gün eğitim almak gereklidir.
  • Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek için 100 saat eğitim süresi vardır. Silahsız özel güvenlik sertifikası eğitim programına katılanlar 15 gün temel eğitim alırlar. Atış eğitimi almazlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz