Ana Sayfa Özel Sektör Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Olmak İsteyenler Hemen Toplansın!

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Olmak İsteyenler Hemen Toplansın!

1084
1

İçindekiler

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Olmak İsteyenler Hemen Toplansın! Pek çok genç eczacı olma hedefini gerçekleştirmek için yoğun araştırma yapıyor. Eczacılar doktor tarafından yazılan reçeteli ilaçların kişilere verilmesinden sorumlu kişilerdir. Çoğu gencin hayali olan bu meslek için gerekli bilgiyi HedefRehberim.com olarak sizlere sunmaya çalışacağız.

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Olmak İsteyenler Hemen Toplansın!

Eczacı Nasıl Olunur?

Eczacı olmak isteyen kişiler için ilk aşama lise diplomasını alıp üniversite sınavına girmek olacaktır. Fakat adayın üniversite sınavında Eczacılık Fakültesi için yeterli başarıyı sağlaması gerekir. Eczacılık Fakültesinden mezun olan eczacı adayı 6 aylık zorunlu stajını yapar. Eczacı adayı staj sonrasında artık bir eczacıdır.

Fakat uzman olmak isteyenler için Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) da vardır. Uzman unvanını almak isteyen eczacılar, Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’na (EUS) girerek uzmanlık eğitimi alırlar. Uzman eczacılık eğitimi 3 yıl sürmektedir. 3 yılın sonunda tez hazırlanması ile uzmanlık unvanı alınır. Fakat tez sunumu da bu aşamada oldukça önemli bir etkendir.

Eczacı Ne iş Yapar?

Eczacı reçetede edilen ilaçları hastaya temin etme ve hastayı ilaçla ilgili bilgilendirmekle yükümlüdür. Fakat eczacılar reçetesiz ilaçları da hastalara önerip satabilirler. Eczacılar genel olarak ilaç temin etme ve bilgilendirme işini yaparlar. Aynı zamanda eczacılar kendilerine gelen reçetelerin yasal olup olmadıklarına da dikkat ederler. Bu gibi olaylar da sık karşılaşılmış durumlardandır.

Önce eczacı kendisine gelen reçeteyi kontrol eder. Reçetenin yasal olduğu takdirde hastaya ilaçları temin eder. Sonra hastayı ilaçlar hakkında detaylıca bilgilendirir. Reçetesiz olarak bazı ilaçları önerebilir. Ve kişilere ateş ve tansiyon ölçer gibi bazı aletleri satabilir.

Eczane Nasıl Açılır?

Eczacılık fakültesini bitirmiş her genç bir eczane açmak isteyebilir. Fakat bunun için bazı şartları yerine getirmek önemlidir. Eczane açmak isteyen kişi, öncelikle 1 yıl boyunca eczacı yardımcısı olarak çalışmalıdır. 1 yıl boyunca eczacı yardımcısı olarak çalışan kişi eczane açma hakkına sahiptir. Fakat eczane açacak kişinin bir takım belgeleri toplayıp başvuru yapması gereklidir.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Eczacılık diploması
  • Özgeçmiş
  • Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı yargılanmamış olmak
  • Mesleğini yürütemeyecek kadar ağır olan bir hastalığa sahip olmadığına dair rapor
  • İki gözde de görme kaybı olmadığına dair uzman doktor belgesi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Kullanılacak yerin, kanuni özelliklere sahip olduğuna dair Bölge Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanmış rapor

belgelerle Sağlık Bakanlığı‘na başvuru yapılmalıdır.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz