Ana Sayfa Özel Sektör Makinist Nasıl Olunur? Makinist Olmak Hakkında Her Şey!

Makinist Nasıl Olunur? Makinist Olmak Hakkında Her Şey!

967
0

İçindekiler

Makinist Nasıl Olunur? Makinist Olmak Hakkında Her Şey! Demiryollarına ve trenlere oldukça hevesli olan kişiler için, HedefRehberim.com olarak makinist hakkında gerekli bilgilere ve nasıl olunacağı konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Sizin de trenlere merakınız varsa dikkatlice okumanızı öneririz.

Makinist Nasıl Olunur? Makinist Olmak Hakkında Her Şey!

Makinist Nedir?

Makinist, trenden sorumlu olan ve kullanan kişilere denir. Sürekli artan nüfus beraberinde taşımacılık sorununu da getirmektedir. Böylece trenler de kitle taşımacılığında ekonomik ve güvenli bir ulaşım aracıdır. Makinistler, kullandıkları trenlerin bir noktadan başka bir noktaya güvenli bir biçimde ulaşmasını sağlayan kişilerdir. Trende bulunan yolcuların ve trenin  güvenliğini makinist sağlar. Tren yolculuğu süresince meydana gelen sorun ve arızaları çözerler. Bu yüzden makinistler tren için oldukça önemli bir noktadadır. Lokomotifte çalışan diğer görevlilerin denetimini de makinistler yapmaktadır.

Makinist Nasıl Olunur?

Makinist olmayı kendine hedef edinen kişilerin öncelikle gerekli eğitim düzeyine sahip olması gerekmektedir. Gerekli eğitim düzeyine sahip olmak için Elektronik Teknolojisi, Makine, Raylı Sistemler Makinistlik, Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ve Otomotiv Teknolojisi gibi ön lisans programlarını bitirmek gereklidir.

TCDD’de (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) çalışmak isteyenler, hizmet içi eğitim programlarına katılırlar. Eğitime katılmak isteyen kişilerin ise;

  •  35 yaşını geçmemek,
  • Yukarıda bahsettiğimiz ön lisans programlarından mezun olmak,
  • KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) P93 puan türünden (Ön lisans) 60 ve üzeri puan almak,
  •  İşitme ve görme duyuları sağlıklı olmak,
  •  Erkek adaylar için asker yükümlülüğü bulunmamak, askerliğini tamamlamış, tecil ettirmiş veya askerlikten muaf olmak

gibi şartlara sahip olması gerekmektedir.

Makinistlerin Eğitim Süreci

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde makinistlerin eğitimi; TCDD Meslek Lisesi mezunu için 18 ay, endüstri meslek lisesi mezunları için 3 yıldır.

Ayrıca, Endüstri meslek lisesi mezunu olan ve makinist olmak isteyen kişilerin, TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan makinist yardımcısı sınavına girip başarılı olmaları gerekir. Daha sonra da hizmet-içi eğitim ve kurslara katılarak makinist olabilme şansları vardır. Bunun için 3 ay teorik çalışma, ayrıca yardımcı makinist olarak bröve ehliyet alıncaya kadar staj çalışması yapılır. Son olarak, Staj sonunda başarılı onlar ehliyet almaya hak kazanır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz