Ana Sayfa Özel Sektör Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak İçin Aradığınız Tüm Detaylar Burada!

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak İçin Aradığınız Tüm Detaylar Burada!

757
0

İçindekiler

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak İçin Aradığınız Tüm Detaylar Burada! Pilotluk mesleği oldukça prestijli meslekler arasındadır. Maaşı ve prestijinden dolayı oldukça araştırılan ve hayali kurulan mesleklerdendir. Bu yüzden HedefRehberim.com olarak sizler için pilotluk mesleğine dair bazı bilgiler vereceğiz. Eğer sizin de hedefinizde pilot olmak varsa bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak İçin Aradığınız Tüm Detaylar Burada!

Pilot Nasıl Olunur?

Önce pilot diye tabir ettiğimiz kişilerin ne iş yaptığından kısaca bahsedelim. Pilot, hava taşıtlarını profesyonel bir şekilde kullanan kişilere denir. Şimdi pilot nasıl olunur sorusuna gelecek olursak. Pilot olmak için birkaç seçenek bulunuyor. Bu seçenekler ise;  Pilotaj eğitimi almak, Sivil havacılık okullarında eğitim almak ve Askeriyeden eğitim almaktır. Fakat pilotluk eğitimi almak için en az lise mezunu olmanız gerekiyor.

Pilotaj Eğitimi

Pilotaj eğitimi alarak pilot olmak için, üniversiteye geçiş sınavında sayısal bölümde gerekli başarıyı elde edip devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alınabilir. Bu bölüm için gerekli sıralamayı öğrenmek için güncel puan bilgilerini araştırmalısınız. Fakat oldukça prestijli ve çoğu kişinin de hayali olduğu bir bölüm olduğu için iyi bir sıralama yapmanız gerekir.

Sivil Havacılık

Sivil havacılık okullarında pilotaj eğitimi alarak pilot olmak da tercih edilen bir yoldur. Fakat oldukça pahalı bir yöntemdir. Özel kurumların verdiği ücretli eğitimleri alarak pilot olma şansınız vardır. Eğer sivil havacılık okullarından pilotaj eğitimi almak istiyorsanız 40 bin ile 100 bin Euro arasında değişen fiyatlarla eğitim alabilirsiniz. Daha pahalı ve daha ucuz eğitimler de olabilir, bunları detaylıca araştırıp öğrenebilirsiniz. Fakat oldukça pahalı bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir.

Askeri Okul

Son olarak askeri okullardan eğitim alarak pilot olma yönteminden bahsedeceğiz. Askeri okullardan eğitim almak için Hava Harp Okuluna girmeniz gerekiyor. Hava Harp Okulları genellikle üniversite üçüncü ve dördüncü sınıflardan öğrenci alırlar.

 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 • Uçak Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Uçak ve Uzay Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği

gibi bölümlerden alım yapmaktadır. Fakat bu bölümlere DGS ile geçmemiş olmak ve 110 AKTS ile geçmiş olmak gerekir.

Hava Harp Okuluna katılmanın bir diğer yöntemi ise Askeri Hava Lisesinde eğitim almaktır. Bu lisede okuyan kişiler Hava Harp Okullarına girmek için bazı ayrıcalıklar elde ediyor. Böylece Hava Harp Okullarına katılma şansı daha çok artıyor. Fakat Askeri Hava Lisesine kız öğrenciler katılamamaktadır.

Eğitimleri alırken kendinizi geliştirmek de önem arz ediyor. Uçuş ile ilgili oldukça detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. İngilizce bilmek de pilotluk için bir şarttır denilebilir. Hem bedensel hem de ruhsal açıdan sağlıklı olmak gerekir. Siz de pilot olmak istiyorsanız anlattığımız aşamaları gerçekleştirmeniz ve aranan şartlara uymanız gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz