Ana Sayfa İş Fikirleri İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olursun? İKM Nedir?

İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olursun? İKM Nedir?

1097
0

İçindekiler

İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olursun? İKM Nedir? İnfaz ve Koruma Memuru (İKM) olmak için hangi şartlar yerine getirilmelidir. Biz de HedefRehberim.com olarak gardiyan diye tabir edilen İnfaz ve Koruma Memuru nedir ve nasıl olunur sorularını sizler için cevapladık.

İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olursun? İKM Nedir?
İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olursun? İKM Nedir?

İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur?

Herkes tarafından gardiyan olarak bilinen İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen pek çok kişi vardır. Peki İnfaz ve Koruma Memuru olabilmek için gerekli şartlar nelerdir? sorusunun cevabına gelelim.

  • Öncelikle İnfaz ve Koruma Memuru olmak istiyorsanız lise veya dengi bir okul bitirmeniz gereklidir. Daha sonra İKM adayının KPSS‘ye girip 70 puan ve üzerinde başarı sağlaması gereklidir.
  • İKM adayı Adalet Bakanlığı tarafından açılan alım ilanına başvuru yapmalıdır.
  • Başvurusu kabul edilen adaylar sözlü ve yazılı mülakat sürecine geçerler.
  • Mülakattan geçen adayların boy ve kilo endeksleri istenilen seviyede olmalıdır.
  • Ayrıca İKM adaylarında yaş şartı da aranmaktadır. İKM adayının 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olması gereklidir.
  • İnfaz Koruma memuru yaş şartı; Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 12.03.2021 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)
  • İKM adaylarında boy ve kilo endeksi şartı aranmaktadır. Böylece Erkek İKM adayının boyu 170 cm olmalıdır. Ayrıca, kadın İKM adayının boyu ise 160 cm üzerinde olmalıdır.
  • Ayrıca İKM adayının güvenlik soruşturmasından geçmesi de aranan şartlar arasındadır.

Yukarıda yer alan şartlara uyun ve aşamaları tamamlayan İKM adayları İKM olmaya hak kazanırlar.

İKM Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları halk arasında gardiyan diye tabir edilen kişilerdir. Bu kişiler Adalet Bakanlığı’na bağlı cezaevlerinde ve ıslahevlerinde görev alırlar. İnfaz ve Koruma Memurları, ıslahevleri ve cezaevlerinde bulunan hükümlülerin barınma, yeme içme ve daha pek çok ihtiyaçlarına yardımcı olurlar. Ayrıca hükümlülerin topluma kazandırılmasına yardım ederler. Yani İnfaz ve Koruma Memurları, ıslahevleri ve cezaevlerinde bulunan hükümlülerin düzen ve disiplinini sağlarlar.

Bu yüzden gardiyan olarak bilinen İnfaz Koruma Memurları ıslahevleri ve cezaevleri için önemli konumdadır. Eğer sizin de İnfaz ve Koruma Memuru olmak gibi bir hedefiniz varsa yukarıdaki şartlara uymanız gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz