Ana Sayfa Özel Sektör Banko Asistanı Nedir? Banka Servis Asistanı Ne İş Yapar

Banko Asistanı Nedir? Banka Servis Asistanı Ne İş Yapar

2430
0

İçindekiler

Banko asistanı nedir? Banko asistanı bir başka adıyla servis asistanı dediğimiz pozisyon, gişelerde müşterileri karşılayan kişilerden oluşmaktadır. Gişelerde bulunan bu kişiler bankacılık sektöründe banko asistanı olarak bilinmektedir. Son zamanlarda popüler olan bu meslek için bazı alımlar gerçekleşmektedir. Bu yüzden biz de HedefRehberim.com olarak bu pozisyon ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik.

Banko Asistanı Nedir?

Banko asistanları, hesap açma, hesap kapatma, para çekme, para yatırma, para transferi, çek ve senet gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bankalarda en çok çalışan kişilerin arasında yer alırlar. Son zamanlarda çoğalan banka şubeleri için bu pozisyonda açık bulunmakta ve pek çok alım yapılmaktadır. Özellikle bankacılık alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için önemli bir adımdır. Hatta banka müdür ve müdür yardımcıları pozisyonlarında gördüğümüz çok sayıda kişi de kariyerine ilk adımını banko asistanlığı ile gerçekleştirmiştir. Peki banko asistanı nasıl olunur? Her mesleğin olduğu gibi bu meslek için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Gelin hep beraber bu şartlara bakalım.

 • Öncelikle gerekli eğitim düzeyine sahip olmanız gerekmektedir. Meslek Yüksekokullarının Bankacılık ve Sigortacılık ile ilgili bölümlerinden ya da üniversitelerin Bankacılık, Maliye, İşletme ve İktisat, gibi lisans programlarından mezun olmanız gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamanız gerekir.
 • Bankaların açtığı sınavlarda gerekli yeterliliğe sahip olmanız gerekir. (Bazı kurumlar (Ziraat Bankası, Halkbank) bu pozisyona alım için sınav yaparlar. Bazı kurumlar ise ( Garanti, İNG, İş Bankası) ihtiyaç halinde sınavsız alım yaparlar.)
 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Erkek adaylar için askerlik şartını tamamlamış ya da muaf olması gerekir.

Banko asistanı adaylarının bazı psikolojik ve teknik özelliklere de sahip olması gerekir. Bu özelliklerden bazılarını sizler için sıraladık.

 • Bilgisayar ve ofis ekipmanlarını kullanabilmek
 • Diksiyonuna ve dış görünüşüne dikkat etmek
 • Banka işlemlerini gerçekleştirirken hataları önleyebilmek için detay odaklı çalışmak
 • Analitik ve matematiksel düşünebilmek
 • İyi derecede iletişim kabiliyetine sahip olmak

Banka Servis Asistanı Ne iş Yapar?

Kısaca banka servis asistanları, hesap açma, hesap kapatma, para çekme, para yatırma, para transferi, çek ve senet gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca banka servis asistanları, işlemleri gerçekleştiren kişinin kimliğini doğrular, müşterilerin hesapları ile ilgili soruları cevaplandırmak, yapılan işlemleri kaydetmek gibi görevlerde de yer alırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz