Ana Sayfa İş Fikirleri Satış Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Satış Uzmanı Ne İş Yapar?

Satış Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Satış Uzmanı Ne İş Yapar?

1382
1

İçindekiler

Satış pazarlama uzmanı nasıl olunur? Satış pazarlama uzmanı son zamanlarda oldukça popüler bir meslek haline gelmiş bulunmakta. Şirketlerin satış departmanında bulunan bu kişilerin performansı şirket için çok önemlidir. İyi bir satış pazarlama uzmanı şirketi çok farklı noktalara taşıyabilir. Kariyerini satış ve pazarlama pozisyonda devam ettirmek isteyen kişiler için HedefRehberim.com olarak bu süreçte yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Satış Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Satış pazarlama uzmanları, bilindiğinin aksine yalnızca ürün pazarlama değil, hizmet pazarlama alanlarını da kapsamaktadır. Kariyerini satış ve pazarlama alanında ilerletmek isteyen kişilerin gerekli eğitimleri alması gerekir. Bir satış pazarlama uzmanından bazı ön lisans veya lisans programlarından mezun olması beklenmektedir. Tabii ki bu bir şart değildir fakat gelişiminiz ve iş başvurularında değerlendirilme süreçlerinde işinize yarayacaktır.

Üniversitelerin İşletme, İktisat, Pazarlama, Satış ve Pazarlama gibi bölümlerinin lisans veya ön lisans programlarından mezun olmanız bu alanda yapacağınız kariyer için önemlidir. Bu eğitimler sonucunda özel sektör ve kamu sektöründe çalışma imkanınız bulunacaktır. Özel eğitim kurumları tarafından da satış ve pazarlama alanına yönelik bazı sertifikalı eğitimler verilmektedir. Alacağınız bu eğitimler satış ve pazarlama alanındaki kariyeriniz için oldukça işinize yarayacaktır.

Satış Uzmanı Ne İş Yapar?

Şirketin satış için hazırladığı ürün veya hizmetin satılmasında etkin rol oynayan kişilere satış pazarlama uzmanı denir. Bu kişilerin ikna kabiliyetleri yüksek olmalıdır. Müşterilere kendini ifade edebilmeli ve ürün hakkında gerekli bilgiyi aktarabilmelidir. Bir satış uzmanından beklenen satış hedeflerini yerine getirmektir. Şirket tarafından planlanan ve hedef olarak konulan sayılara ulaşmak satış uzmanı için önemlidir. Şirketi en iyi şekilde temsil etmeli ve müşterilere satılacak olan ürün veya hizmeti tanıtabilmelidir.

Müşterilerin ürün hakkında bilgilenmesi için yeni fikirler üretmelidir. Pazar araştırması yapmalı ve güncel değişimlerden haberdar olmalıdır. Rakip firmalar ile ilgili gerekli araştırmaları yapmalı ve çalıştığı şirketi bilgilendirmelidir. Markanın pazardaki payının artması için gerekli çalışmalar yapmalıdır. Yaptığı analizler sonunda elde ettiği verileri raporlamalıdır. Şirketin satacağı ürüne veya hizmete de bağlı olarak sahada satış gerçekleştirilmesi de istenebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz