Ana Sayfa İş Fikirleri Kripto Para Nasıl Üretilir? Mining Nedir? ETH-BTC

Kripto Para Nasıl Üretilir? Mining Nedir? ETH-BTC

760
1
Kripto Para Nasıl Üretilir? Mining Nedir? ETH-BTC

İçindekiler

Kripto Para Nasıl Üretilir? Son zamanların revaçta olan konularından biri de kripto paraların üretimidir. Kripto para varlıklarının hayatımıza girmesi ile beraber insanların kafasında pek çok soru oluştu. Bu soruların cevabı için her zaman hedefrehberim.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda kripto para üretimi bir diğer adı ile mining sektöründen bahsedeceğiz.
Kripto Para Nasıl Üretilir? Mining Nedir? ETH-BTC

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Önce kripto para nedir? sorusu ile başlamak gerekir. Aslında kripto paralar, sanal ortamda kullanılmak için tasarlanan ve merkezi olmayan para birimleridir. Piyasaya 2008 yılında giren ilk kripto para olan Bitcoin günümüzde adından oldukça söz ettirmektedir. Günümüzde de en büyük ve en hacimli kripto para olarak Bitcoin’i söyleyebiliriz. Bitcoin beraberinde alt coinleri de getirdi ve bunlar reel paralara bir alternatif oldu. Kripto paralar bazı ülkelerin para birimi oldu ve pek çok ülkede de ödeme olarak kullanılmaktadır.

Kripto paralar Blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur. Bu yüzden blok zincirleri oluşturarak üretilen kripto paralar, bazı teknikler kullanılarak matematiksel doğrulama işlemleri ile çözümlenerek oluşur. Bu işleme ise mining denilmektedir. Dolayısıyla bu işlemi yapan kişilere de madenci denmektedir. Kripto para madencileri blok zincirinde bulunan yeni işlemleri doğrulayarak kripto para biriminin sürekliliğine katkı sağlar. Güçlü donanımlar ile bu işlemi yapan madenciler, kripto paralar ile ödüllendirilmektedir. Kripto paraların transferinde ve alım-satım işlemlerinde kullanıcılar sanal cüzdan ve borsa kullanmalıdır. Cüzdanlar arası bir transfer yapıldığında, bu transferin bir onaylanma süreci vardır. Bu işlemler havuzda bir blok oluşturarak kripto para madencilerinin onaylanma sürecinden geçer. Onaylanma süreci sonrasında da transfer gerçekleşir.

Kripto Para Madenciliği Türleri

Kripto para madenciliği türleri; çiftlik madenciliği, solo madencilik  ve bulut madenciliği

Solo madencilik, kişi bireysel olarak kendi donanımları ile yaptığı madenciliktir. Solo madencilikte büyük donanım gücü gerekmektedir. Üretilen kripto paralar ve işlem ücretleri size aittir. Çiftlik madenciliği, madenciler gücünü birleştirerek bir çiftlik oluşturur ve üretilen kripto paralar madencilerin donanım güçlerine göre bölünmesidir. Bulut madenciliği, donanım gerektirmez, çünkü madencilik için başka madencilerin donanımları için ücret ödersiniz ve bu süreçte çıkarılan kripto para kadar ödeme alırsınız.

Kripto para üretiminde madenciler donanıma ihtiyaç duyar. Bu donanımlar, ASIC cihazları, Ekran Kartları, İşlemciler ve Hard Diskler gibi cihazlardır. Madenciler güçlü donanımlar alarak işlemlerin daha kısa sürede olmasını sağlamaktadır. Ancak madencilerden dolayı bu donanımlar için piyasada talep çoktur. Bu yüzden bu donanımlar oldukça yüksek fiyatlara çıkmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz