Ana Sayfa Sınavlar ALES Nedir? ALES’e Kimler Girebilir?

ALES Nedir? ALES’e Kimler Girebilir?

1643
0

İçindekiler

ALES nedir? Çoğu kişi ALES diye bir sınavından varlığını biliyor. Fakat sınavın içeriği ile alakalı yeterli bilgiye sahip değil. Biz de HedefRehberim.com olarak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı (ALES) hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle hep beraber ALES’in ne olduğuna bakalım.

ALES Nedir? (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı)

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı, kariyer planlaması ve lisansüstü eğitim görmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen sınavdır. ALES, lisansüstü eğitim veren yükseköğretim kurumlarına öğretim görevlisi, çevirici, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından hazırlanan belirleyici sınavdır. Yurtdışında ve ülkemizde lisansüstü eğitim veren kurumlara girebilmek için ALES puanı oldukça belirleyici bir sınavdır.

ALES, yılda üç kez yapılmaktadır. Ayrıca bu sınavda puan aralığı 50-100 arasındadır. ALES, sayısal ve sözel olarak 2 bölümden oluşur. Böylece 100 sorudan oluşan sınavın süresi 150 dakikadır. Sınavda genel olarak sayısal ve sözel analitik düşünmeyi ölçmek amaçlanmıştır. ALES’in geçerlilik sınavı 5 yıldır.

Tezsiz yüksek lisansta Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı gerekmez. Fakat tezli yüksek lisansta ALES puanı gereklidir. Üniversiteler tezli yüksek lisansta ALES puanına oldukça önem verirler.

ALES’e Kimler Girebilir?

Peki bu Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavına kimler girebiliyor? Bu sınava daha çok lisansüstü eğitim almak isteyen kişiler girmektedir. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavına bir lisans programından mezun ve mezun olma durumundakiler girebilmektedir. Ama yurtdışında bir lisans programı görüyorsanız ve denkliğiniz varsa siz de bu sınava katılabilirsiniz.

2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı (ALES) Ne Zaman?

ALES yılda 3 kez yapılmaktadır. Bu sınavlar ALES/1, ALES/2 ve ALES 3 olarak adlandırılır. Fakat ALES/1 16 Nisan 2023 tarihinde yapıldı. ALES/2 ise 20 Ağustos 2023 tarihinde yapılması planlanıyor. ALES/2’ye başvurular 3 Ağustos’ta başlayıp, 11 Ağustos’a kadar sürecek. ALES/3 ise 19 Kasım 2023 tarihinde yapılması planlanıyor. Böylece yukarıda bahsettiğimiz şartlara uyuyor ve Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavına girmek istiyorsanız bu tarihleri dikkate almalısınız. Başvuru tarihlerini takip edip başvurunuzu yapmalısınız.

2023 ALES Başvuru Tarihleri?

ALES/1 başvuruları 22 Şubat-1 Mart tarihleri arasında,ALES/2 başvuruları 4-10 Temmuz tarihleri arasında,ALES/3 başvuruları ise 29 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında ais.osym.gov.tr adresi üzerinden başvurulabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz