Ana Sayfa Özel Sektör Banka Uzman Yardımcısı Nedir ve Nasıl Olunur?

Banka Uzman Yardımcısı Nedir ve Nasıl Olunur?

6316
1

İçindekiler

Banka Uzman Yardımcısı nedir? Bankacılık finans sektörünün önemli dallarından biridir. Bankalar bünyesinde pek çok pozisyon barındırmaktadır. Banka uzman yardımcıları ve banka uzmanları bankacılık için oldukça önemli bir pozisyondur. HedefRehberim.com olarak banka uzman yardımcıları hakkında gerekli bilgiyi aktarmaya çalışacağız.

Banka Uzman Yardımcısı Nedir?

Banka uzman yardımcıları, bankaların satış, krediler, pazarlama, dış ticaret ve hukuk müşavirliği gibi departmanlarında görevlendirilmek için yetiştirilen kişilerdir. Bu meslekteki kişiler görevlendirildikleri departmana göre eğitimler alarak alanında uzmanlık unvanı kazanırlar. Bankalar, uzman yardımcılarını yönetici adayı olarak eğitmektedir. Banka uzman yardımcıları genelde bölge müdürlüklerinde ve genel müdürlüklerde görevlendirilmektedir. Fakat banka uzman yardımcıları kimi zaman banka şubelerinde de görevlendirilebilir.

Banka uzman yardımcıları aldıkları eğitim nedeniyle donanımlı ve nitelikli kişilerden oluşur. Banka uzman yardımcılarının görevleri bulunacağı departmana göre değişmektedir. Ayrıca banka uzman yardımcıları, stratejik planlama, süreç yönetimi, risk yönetimi, krediler, pazarlama, dış ticaret ve portföy yönetimi gibi uzmanlık isteyen  departmanlarda görevlendirilebilmektedir.

Banka Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Banka uzman yardımcısı olmak için 4 yıllık lisans mezunu olmak ilk şartlardan biridir. Bankacılık bölümü ve İİBF mezunları uzman yardımcısı olma yolunda daha çok şanslıdır. Mühendislik Fakültesi mezunları da işletme, iktisat, ekonomi ve maliye gibi alanlarda yüksek lisans yapması halinde uzman yardımcısı olabilmektedir.

Bankalar genellikle uzman yardımcısı pozisyonu için yaş sınırı belirlemektedir. Bankalara göre değişen yaş sınırı genellikle 30 yaştır.

Bankalar uluslararası çalışan kuruluşlar olduğu için uzman yardımcısı pozisyonu için yabancı dil şartı koymuştur. Banka uzman yardımcıları, İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi dillerden minimum birini çok iyi seviyede bilmelidir.

Eğer yukarıdaki kriterlere uyuyorsanız, banka uzman yardımcılığı için bankalara başvuru yapabilirsiniz. Olumlu yanıtlanan başvuru sonrasında, uzman yardımcılığı için açılan banka sınavına girersiniz. Sınavın ilk aşaması sözel ve sayısal mantık sorularından oluşan genel yetenek sınavıdır. Ardından gelen ikinci aşama ise iktisat, maliye gibi sorularından oluşmaktadır. Ayrıca banka uzman yardımcılığı sınavı, gişe yetkilisi ve müşteri temsilciliği gibi pozisyonların sınavlarına nazaran daha zor olmaktadır. Sınav aşamalarından başarı sağlayan aday mülakat aşamasına geçer. Bu aşamadan da sağlayacağınız başarı, sizi banka uzman yardımcılığı hedefinize ulaştırır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz