Ana Sayfa Özel Sektör Bankacı Nasıl Olunur? Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bankacı Nasıl Olunur? Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

1331
0

İçindekiler

Bankacı nasıl olunur? Finans ve para ile ilgiliyseniz bankacılık sizin için uygun bir meslek olabilir. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan bankacılık, ileriye dönük kariyer hedefleyen kişiler için oldukça uygun bir meslektir. Çünkü bankacıların yükselebileceği pozisyon fazladır. Fakat yükselmek kolay değildir. İstikrarlı bir çalışma ile yapılamayacak çok az şey vardır. Oldukça merak edilen bu meslek hakkında HedefRehberim.com olarak sizleri bilgilendireceğiz.

Bankacı Nasıl Olunur?

Eğer siz de bankacı olmak istiyorsanız, bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartlardan ilki gerekli eğitim düzeyine sahip olmaktır. Bankalarda pozisyonlara göre eğitim düzeyi farklılık gösterebiliyor. Fakat bankacı olmak için en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Ama pozisyonlara göre lisans veya ön lisans mezunu şartı konulabiliyor.

Bankacı olmak için size avantaj sağlayabilecek bazı bölümler vardır. Bu bölümlerde okumak şart olmasa da, bankacılık kariyerinde yükselmek ve maaşınıza da etki edeceği için avantajınıza olacaktır.

 • İşletme
 • İktisat
 • Maliye
 • Uluslar Arası İlişkiler
 • Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi
 • Kamu Yönetimi
 • Uluslar Arası Ticaret Ve Finans
 • Uluslar Arası Ticaret Ve Lojistik
 • Ekonometri
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

gibi bölümlerden mezun olmak faydanıza olacaktır. Kısacası İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri sizleri bu meslekte ileriye taşıyabilir. Fakat Bankacılık ve Sigortacılık bölümü okuyanlar da staj yapacağı bankayı iyi seçmelidir. Bu yüzden staj yapacağı bankanın mülakat sınavında o bankada staj yapması avantajınadır.

Banka Alımları ve Mülakat Süreci

Bankalar dönem dönem alım yapmak için sınav yaparlar. Böylece bu sınavlara girip gerekli başarıyı yakalamanız gerekmektedir. Sınavda başarıyı sağladığınız takdirde, karşınıza mülakat sınavı çıkacak. Mülakat aşaması oldukça önemlidir. Baktığımız zaman bu mülakatlardan elenen çok kişi görebiliyoruz. Bu aşamada da gerekli başarıyı sağlayıp bankacılık sektörüne adım atabilirsiniz.

Fakat bankacı olmak da beraberinde bazı özellikler ister. Bankacı olmak istiyorsanız iyi bir diksiyona sahip olmanız gerekir. Bankacılıkta hal, tavır ve diksiyon dikkat edilen unsurlardandır. Ayrıca banka personeli dış görünüşüne özen göstermelidir. Müşterilerle sürekli iletişimde bulunan pozisyonlarda prezantabl olmak gereklidir.

Bankalar erkek adaylarda askerliğini yapmış olma şartı aramaktadır. Adayların askerliklerini 2 yıl tecil ettirme koşulu ile de başvuruları kabul edilebiliyor, fakat bu bankadan bankaya değişmektedir.

Bir bankacı kesinlikle MS Office programlarına hakim olmalıdır. Basit ya da ileri düzeyde MS Office programı bilmelisiniz.

Bankaların bazı pozisyonlarında İngilizce dili şartı da bulunabiliyor. Fakat her pozisyon için bu şart aranmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz