Ana Sayfa Sınavlar YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine! YKS-TYT-AYT-YDT!

YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine! YKS-TYT-AYT-YDT!

762
0
YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine!

İçindekiler

YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine! Milyonlarca gencin üniversite hayalleri kurarken akıllarında oluşan soruları cevaplandırmak için hedefrehberim.com olarak yanınızdayız. Gençlerin çok merak ettiği YKS hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Önce YKS nedir? sorusu ile yazımıza başlayalım.

YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine!

YKS Nedir?

Önce YKS, üniversiteye giriş için uygulanan sistemin adıdır. Çok merak edilen YKS açılımı ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’dır. YKS, üniversiteye gitmek isteyen lise mezunlarının gireceği sınavdır. Bu sınav 3 oturumdan oluşmaktadır. YKS oturumları ise TYT, AYT ve YDT olarak sıralanmaktadır.

Şimdi bu sınavlara kimler girebiliyor? YKS’ye ortaöğretim kurumlarında son sınıf olanlar ve lise dengi bir ortaöğretim kurumunu bitirmiş kişiler girebilmektedir. Şimdi YKS oturumları olan TYT, AYT ve YDT’ye bakalım.

YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine!
YKS Nedir? YKS Sınavına Gireceklerin Dikkatine!

TYT Nedir?

Önce TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılmaktadır. YKS’nin ilk oturumu olan testtir. Üniversiteye girmek isteyen kişinin gireceği ilk sınavdır. TYT oturumuna girip diğer oturumlara girmeden de bazı bölümlerden diplomanızı alabilirsiniz. TYT sınavı mantıksal düşünme, akıl yürütme, değerlendirme ve problem çözme becerilerini ölçmek için düzenlenmiş sorulardan oluşur. 40 soru Temel Matematik, 20 soru Fen Bilimleri, 20 soru Sosyal Bilimler ve 40 soru Türkçe olarak 120 sorudan oluşmaktadır. 2022 yılında yapılacak olan TYT sınavı 165 dakika olacak. Önceki baraj uygulamasında adaylar belirlenen baraj puanını geçip 2 yıllık ön lisans bölümlerine yerleşebiliyorlardı. Fakat son uygulama ile baraj puanı kalkmış bulunmaktadır. Kişiler TYT puanları ile kontenjanı olan bölümlere yerleşebilmektedir.

AYT Nedir?

Önce AYT, Alan Yeterlilik Testi olarak adlandırılmaktadır. YKS’nin ikinci oturumu olan testtir. Şimdi Alan Yeterlilik Testi, 40 soru Matematik, 40 soru Fen Bilimleri, 40 soru Sosyal Bilimler ve 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı olarak 160 sorudan oluşmaktadır. 2022 yılında yapılacak olan AYT sınavı 180 dakika olacak. Kişiler üniversiteler için yeterli puanları aldıktan sonra 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşebilir.

YDT Nedir?

Önce YDT, Yabancı Dil Testi olarak adlandırılmaktadır. YKS’nin üçüncü oturumu olan testtir. Dil puanı talep eden bölümleri kendine hedef edinen kişilerin girdiği sınavdır. Bu sınavda toplamda 80 soru adaylara yöneltilir. Fakat 2022 yılında yapılacak olan YDT sınavı 120 dakika sürecek. Bu yüzden İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Fransızca dillerinden birini seçip YDT sınavına girilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz