Ana Sayfa Kamu Sektörü Polis Olmak İsteyenler Bu Yazıyı Bekliyordu!

Polis Olmak İsteyenler Bu Yazıyı Bekliyordu!

1448
0

İçindekiler

Polis Olmak İsteyenler Bu Yazıyı Bekliyordu! Polis olmak isteyen ve polis olma hayali kuran kişiler için HedefRehberim.com olarak polis olma şartları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Çocukluktan beri polis olma hayali kuran kişiler için polis olma şartlarını en sade biçimde sizlere aktaracağız. Polis olmak için yeterli olup olmadığınızı bu yazımızı okuduktan sonra sizler de öğreneceksiniz.

Polis Nasıl Olunur?

Öncelikle polislik oldukça zor fakat şerefli bir görevdir. Bu yüzden pek çok genç polis olma hayali kurarak, polis olma şartlarını araştırıyor. Polislik hayaline ulaşmak isteyen kişilerin belli şartlara uyması gerekmektedir. Polis olma hayali kuran kişilerin önce lise, ön lisans veya lisans mezunu olması gerekiyor. Yani polis olma şartlarından bir tanesi eğitim düzeyi. Eğer eğitim düzeyiniz uygunsa polis olma hayaliniz gerçekleşebilir. Eğitim düzeyinize göre POMEM, PAEM veya PMYO birimlerinden bir tanesinde eğitim almak ve başarılı olmak polis olmak için gerekmektedir.

POMEM, PAEM veya PMYO birimlerinde eğitim alarak polis olmaya bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) ile alacağınızı 6 aylık eğitim ile polis olabiliyorsunuz. Ayrıca Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) ile 11 aylık eğitim sonunda polis olabiliyorsunuz. Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) ile 2 yıl eğitim sonrası polislik mesleğine giriş yapabiliyorsunuz. Eğitim düzeyinizin durumu bu birimlere giriş için bir şart niteliğinde.

Polis akademileri, Emniyet Teşkilatının memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumlardır.

Eğitim düzeyleri minimum lise düzeyinde olan adaylar polislik için başvuru yapabiliyor. Ayrıca, adayın üniversiteye giriş sınavında polis akademisi tarafından belirlenen baraj puanın üzerinde puan alması temel şartlardan bir tanesidir. Polis Akademilerinden mezun olan öğrenciler, kadro ve hizmet ihtiyacına göre Genel Müdürlükçe belirlenen yerlerden birini her okuldaki öğrencilerin başarı sıralaması esas alınarak, seçecekleri illere atamaları yapılmaktadır.

Polis Olurken Aranan Şartlar Nelerdir?

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Lise, Ön Lisans veya Lisans mezunu olmak
  • Yurtdışı okullardan mezun olan kişiler için denklik belgesi
  • Belirlenen KPSS taban puanının üzerinde başarı sağlamak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 30 yaşından gün almamış olmak
  • Fiziki şartlarda aranan nitelikler arasında erkek adaylar için 167 cm, kadın adaylar için ise 162 cm’den uzun olmak
  • Adayların sağlık yönetmeliği şartlarını taşıması, silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almış olmaması

şartlarına uygun olan adaylar polislik için başvuruda bulunabilirler.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polis olmak isteyen adaylar evrakların hazırlanması sürecinden sonra Emniyet Müdürlüğü’ne başvurusunu yapmalıdır. Evrakların tamamlanmasının ardından e devlet üzerinden online başvuru yapılmalıdır. Daha sonra sistemdeki başvuru formu doldurularak süreç tamamlanır.

PMYO ile Polis Olmak

POMEM ile Polis Olmak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz